środa, 19 kwietnia 2017

Gry planszowe w bibliotece - czym kierować się przy zakupie

Nie trudno zauważyć, że ostatnimi czasy gry planszowe przeżywają renesans. Coraz więcej osób spędza wolny czas w gronie rodziny i znajomych grając w planszówki. Zmieniły się też same gry. Patrząc na ich wykonanie, mnogość elementów, przeróżne mechaniki ze zdziwieniem i nutką nostalgii uświadamiamy sobie, jak bardzo wszystko ewoluowało od czasów Chińczyka czy Monopolu. Nic więc dziwnego, że planszówki zaczęły się pojawiać w zbiorach bibliotek publicznych (w niektórych zadomowiły się na dobre już kilka lat temu).

Z roku na rok, pojawia się coraz więcej wydawnictw, jak i samych gier. Jak w tej mnogości nowych tytułów ma się odnaleźć bibliotekarz? Mam nadzieję, że ten mini poradnik pomoże wszystkim zagubionym w planszówkowym świecie.


TARGET:

Przede wszystkim przy zakupie gier powinniśmy zwrócić uwagę dla kogo będą one przeznaczone. Jeśli dokonujemy zakupu dla biblioteki dziecięcej nie będziemy wybierać pozycji bardzo długich czy skomplikowanych. Musimy zwracać także uwagę na tematykę gier: niektóre będą nie odpowiednie dla wieku, przy innych dziecko będzie się po prostu nudziło.

W przypadku bibliotek młodzieżowych i dla dorosłych ograniczmy ilość gier dla maluszków. Istnieje co prawda szansa, że rodzice będą wypożyczać te gry dla swoich pociech, ale bardziej prawdopodobne jest to, że będą tylko leżały na półce zbierając kurz.

Duża pomocą przy wyborze będzie informacja o wieku graczy, zwykle podawana na pudełku (a także na stronach internetowych wydawnictw i sklepów).

LICZBA GRACZY I CZAS ROZGRYWKI:

W zależności od tytułu liczba graczy może się znacząco różnić. Wydaje mi się, że optymalne są gry od dwóch do czterech graczy. Znajdźmy jednak w naszym planszówkowym kąciku miejsce na gry jedno osobowe, a także towarzyskie gry dla wielu graczy, aby umożliwić naszym Czytelnikom grę w każdym gronie.

Dość ważnym aspektem jest czas rozgrywki. W bibliotekach raczej nie sprawdzają się planszówki przekombinowane, które wymagają 2-3 godzinnej gry. Większość odwiedzających nas osób nie ma możliwości poświęcić pół dnia na jeden tytuł. Jeśli nawet dysponują czasem , to wolą zapoznać się z kilkoma grami. Proponowałabym kupować tytuły, które nie zajmują więcej niż 1,5 godziny. Czasem też warto zapoznać się z instrukcją - te wielostronicowe, z niejednoznacznie opisanymi zasadami będą skutecznie odstraszać graczy.

 CENA:

Nie oszukujmy się, biblioteki nie dysponują nieograniczonymi zasobami pieniędzy, a z ich finansowaniem bywa różnie. Co za tym idzie trzeba zastanowić się, jakie gry warto kupić. Planszówki są dość drogie. Małe tytuły możemy kupić za ok. 30-50 zł. Większe potrafią kosztować w granicach 80-200 zł. Jeśli chcemy by nasz zbiór był bogaty, różnorodny i ciekawy dla wszystkich naszych użytkowników, dobrze byłoby wciąż poszerzać go o nowe pozycje. Jest jednak jeden warunek. Muszą to być gry interesujące i grywalne. Nie ma najmniejszego sensu iść w ilość nie zwracając uwagi na jakość. Co z tego, że nasze półki będą uginały się od gier, jeśli nikt nie będzie chciał po nie sięgnąć? Czasem warto wydać więcej na hit, który będzie często gościł na stole.

ZAWARTOŚĆ:

Biblioteki mają przeróżne regulaminy dotyczące wypożyczania gier planszowych. Jeśli sami sprawdzacie kompletność gry (przed, po wypożyczeniu), a do tego mała ilość pracowników uniemożliwia przydzielenie jednej osoby tylko do działu gier, to warto się zastanowić, czy planszówka mająca „500 elementów”, to na pewno dobry pomysł.

Informacja o zawartości prawie zawsze znajduje się w instrukcji (o ile raczej nie jesteśmy w stanie wyjąć jej z pudełka przed zakupem, o tyle możemy posiłkować się instrukcjami zamieszczonymi w Internecie). Czasem potrzebne informacje znajdziemy na samym pudełku.

TRWAŁOŚĆ:

Wykonanie elementów gry ma bardzo duże znaczenie. Przewiną się one przez niezliczoną ilość rąk. Tak jak w przypadku książek kiepskie wydania ulegną szybkiemu zniszczeniu. Jeśli tylko mamy możliwość, dobrze byłoby obejrzeć rozpakowany egzemplarz. Może być to utrudnione podczas zakupu – w sklepie zwykle całość jest zapakowana w ochronną folię, w Internecie w ogóle nie mamy styczności z produktem. Tu z pomocą przychodzą wszelkie wydarzenia i targi branżowe. W Warszawie np. odbywają się jesienią Planszówki na Narodowym – wydarzenie na którym pojawiają się przedstawiciele wielu wydawnictw związanych z grami i umożliwiają przetestowanie swoich produktów. Możemy również zerknąć do recenzji internetowych – wiele blogów opisuje stan komponentów. Jeśli interesują nas recenzje filmowe dobrym ich źródłem będzie YouTube.

Zwykle nasze książki zabezpieczamy zanim trafią do Czytelników. W przypadku gier także powinniśmy się zastanowić nad taką ewentualnością.  Odpowiednia ochronna komponentów może znacznie zwiększyć ich żywotność. Jeśli gra zawiera karty czasem dobrze jest dokupić do nich ochronne koszulki. Zadbajmy również o woreczki strunowe, do których rozdzielimy elementy gry.

ROZMIAR:

Rzecz dla jednych dość błaha, dla innych zaś bardzo ważna. Przy ograniczonym miejscu na półkach znaczenie będzie miał rozmiar pudełka. Poza tym, zwróćmy uwagę ile miejsca zajmuje gra po rozłożeniu. Jeśli dysponujemy jednym, małym stolikiem w naszym planszówkowym zakątku – nie zagramy w żaden wielkogabarytowy tytuł. Oczywiście nie popadajmy w przesadę. Jeśli kupimy kilka dużych egzemplarzy, nic złego się nie stanie, a wręcz nie warto rezygnować z dobrego tytułu tylko dlatego, że nie da się go rozłożyć w bibliotece. Zawsze możemy go po prostu wypożyczać Czytelnikom/Graczom do domu.

To by było na tyle. Przedstawione podpunkty są moim zdaniem najważniejsze przy wyborze gier do biblioteki. Od dziś na Planszówkowej Sowie przy recenzjach będą się pojawiać skrócone informacje dla bibliotek. Jeśli, moim zdaniem, gra jest dobrą pozycją do bibliotecznego kącika, na końcu recenzji pojawi się ten znaczek:


Mam nadzieję, że  pomoże to Wam w wyborze gier odpowiednich dla profilu waszej biblioteki i potrzeb Czytelników.

Przydatne strony:


BoardGameGeek -  anglojęzyczna baza gier planszowych, oceny, recenzje, podstawowe informacje

Gry-planszowe.pl - forum miłośników gier planszowych

I-Szop - sklepowa wyszukiwarka gier planszowych

Mapa bibliotek udostępniających gry planszowe

Rebel - sklep z grami planszowymi, podstawowe informacje o grach, linki do recenzji


2 komentarze: